tv-sarjat /
The Lincoln Lawyer saa ehkä spinoff-sarjan – Cobie Smulders jatkaisi Emi Finchin roolissa
The Lincoln Lawyerin televisiouniversumi ei välttämättä sulkeudu pääsarjan finaaliin. Netflixillä valmistellaan varhaisessa vaiheessa sivusarjaa, jonka päähenkilöksi nousisi Cobie Smuldersin esittämä Emi Finch.
Netflixin oikeusdraama The Lincoln Lawyer päättyy viidenteen kauteensa, mutta yhdelle sen uusista hahmoista suunnitellaan jo mahdollista jatkoa. Kehitteillä oleva sivusarja keskittyisi Mickey Hallerin sisarpuoleen Artemisia "Emi" Finchiin.
Varietyn mukaan Cobie Smulders palaisi rooliin, jonka hän esitteli neljännen kauden päätösjaksossa. Hanke on vasta varhaisessa kehitysvaiheessa, eikä Netflix ole vielä tilannut sarjaa tuotantoon.
Tässä vaiheessa sivusarjalla ei ole julkistettua nimeä, muuta näyttelijäkaartia tai ensi-iltapäivää. Netflix ei kommentoinut Varietylle hanketta.
Emi Finch saapui Mickey Hallerin elämään yllättäen
Smuldersin hahmo esiteltiin Artemisia Finchinä, joka kertoo olevansa Mickey Hallerin aiemmin tuntematon sisarpuoli. Neljännen kauden loppu rakensi samalla suoraan pohjaa viidennen kauden tapaukselle.
Viidennellä kaudella Emi pyytää Mickeyä auttamaan naista, joka on hänen mukaansa tuomittu murhasta väärin perustein. Mickey ryhtyy haastamaan kuusi vuotta vanhaa tuomiota ja ajautuu tutkimuksissaan korruption sekä perhesalaisuuksien keskelle.
Kausi perustuu Michael Connellyn vuonna 2023 ilmestyneeseen romaaniin Resurrection Walk. Kirjassa Mickey työskentelee velipuolensa Harry Boschin kanssa, mutta Netflixin sovituksessa vastaavaa perhesidettä rakennetaan Emi Finchin kautta.
Viides kausi päättää alkuperäisen sarjan
Netflix on vahvistanut, että The Lincoln Lawyerin viides kausi jää pääsarjan viimeiseksi. Kymmenen jakson kokonaisuudessa Manuel Garcia-Rulfo palaa puolustusasianajaja Mickey Halleriksi.
Smuldersin lisäksi mukana ovat jälleen Becki Newton, Jazz Raycole ja Angus Sampson. Myös Neve Campbell, Krista Warner, Angelica Maria ja Gigi Zumbado palaavat vieraileviin rooleihin.
Viidennen kauden kuvaukset on saatu päätökseen, mutta Netflix ei ole vielä kertonut jaksojen julkaisupäivää. Sivusarjan toteutuminen riippunee ainakin käsikirjoituksen etenemisestä ja siitä, miten Emi otetaan viimeisellä kaudella vastaan.
Pääsarjan tekijät kirjoittavat uutta hanketta
Mahdollisen sivusarjan käsikirjoituksesta vastaavat Ted Humphrey, Dailyn Rodriguez ja Matthew J. Lieberman. Humphrey ja Rodriguez ovat myös The Lincoln Lawyerin vetäjiä ja vastaavia tuottajia.
Tuotantoyhtiönä jatkaisi A+E Studios, joka tekee myös alkuperäistä sarjaa. Samojen tekijöiden osallistuminen antaisi spinoff-sarjalle mahdollisuuden säilyttää oikeusdraaman tuttu tyyli ja yhteys Michael Connellyn maailmaan.
Smulders tunnetaan erityisesti Robin Scherbatskyn roolista komediasarjassa Ensisilmäyksellä. Hän on esiintynyt myös Marvel-tuotannoissa Maria Hillinä ja draamakomediassa Shrinking.
Kehityshanke ei vielä takaa valmista sarjaa
Suoratoistopalvelut teettävät säännöllisesti käsikirjoituksia ja kehittävät sarjaideoita, joista vain osa etenee kuvauksiin. Varhainen kehitysvaihe tarkoittaa käytännössä sitä, että hankkeen luovaa ja kaupallista toimivuutta vasta arvioidaan.
Varietyn tieto on silti lupaava The Lincoln Lawyerin katsojille. Pääsarjan tekijät ovat jo aiemmin vihjanneet, että Mickey Hallerin tarinan päättyminen voisi avata uuden suunnan joillekin sivuhahmoille.
Jos spinoff-arja tilataan, Emi Finchistä tulisi The Lincoln Lawyerin maailman ensimmäisen oman jatkosarjan päähenkilö. Sitä ennen hahmon tarina jatkuu pääsarjan viidennellä ja viimeisellä kaudella.